Atrakcje

Słowiński Park Narodowy odwiedzany jest przez tysiące turystów, zamiłowanych w pięknie i zmienności jego krajobrazu. By zachować to jedno z najcenniejszych ogniw rodzimej przyrody, jaką bez wątpienia jest Kraina wody, wiatru i piasku, do uprawiania turystyki wyznaczono reprezentatywne, wybrane obszary Parku. Informacje o przepisach, jakim podlega ruch turystyczny na terenie Parku, znajdą Państwo wzdłuż szlaków turystycznych, na parkingach oraz przy obiektach dydaktycznych.
Czołpińskie plaże należą do jednych z najpiękniejszych, najszerszych i najczystszych w Polsce. Zapewniają idealny i bezpieczny wypoczynek dla całej rodziny. Sama zaś wędrówka na plażę, prowadzi przez przepiękny Park.

Latarnia Czołpino jest jedną z nielicznych latarni, która jest oddalona od skupisk ludzkich. Jest położona w odległości 1000 metrów od brzegu, pomiędzy miejscowościami Łeba i Rowy, w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Wznosi się na wysokość 25 metrów na wysokiej zalesionej wydmie (55 m n.p.m).

Znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego i wymaga od turystów półtorakilometrowego spaceru wśród dziko rosnącego lasu. Ale widok z jej tarasu na przyrodę parku – ruchome wydmy, przybrzeżne jeziora – Łebsko i Gardno oraz mierzeję oddzielającą jezioro Łebsko od morza.

Park poświęcony morzu i oceanom. W fokarium zamieszkują cztery gatunki fok. Są również realistyczne figury zwierząt morskich, place zabaw dla dzieci oraz prehistoryczne oceanarium.

To część międzynarodowego projektu szlaku rowerowego prowadzącego wokół Morza Bałtyckiego EuroVelo (EV10). Łączna długość trasy wynosi ponad 7,9 tys. km. Łączy najważniejsze nadmorskie miasta, m.in. Gdańsk, Rygę, Tallin, Helsinki, Malmo i Kopenhagę. Cały projekt EuroVelo zakłada stworzenie dwunastu międzynarodowych tras rowerowych w całej Europie, łączna długość to ponad 60 tys. km. Przez Polskę przebiegać będą odcinki pięciu spośród nich. Wyznaczanie oraz budowanie szlaków odbywa się według jednolitych kryteriów technicznych. Celem jest zachęcanie do turystyki rowerowej w Europie. Trasy tworzone są w oparciu o już istniejące ścieżki. Cała sieć dąży do połączenia dużych miast oraz terenów atrakcyjnych turystycznie.

Nasze muzea powstały po to, żeby wzbudzać zachwyt i naturalną ciekawość świata przyrodniczego wśród zwiedzających je turystów. Dwie oddzielne ekspozycje liczące ponad osiem tysięcy okazów powstały z prywatnych zbiorów dwóch osób Stanisława i Tomasza. W naszych muzeach obejrzycie egzotyczne motyle i ćmy, a także chrząszcze, patyczaki,straszyki, pluskwiaki, gigantyczne pająki ptaszniki oraz jadowite skolopendry i skorpiony z całego świata. Muzeum Motyli to idealne miejsce nie tylko dla entuzjastów owadów, ale dla każdego, kto jest ciekawy świata. Poza owadami znajdziecie u nas mnóstwo przedmiotów związanych z owadami, takich jak: monety, znaczki, biżuterię, ceramikę i przedmioty użytkowe. Mamy nadzieję, ze już wkrótce spotkamy się na miejscu i zabierzemy Was w podróż do świata na sześciu nogach…

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało w roku 1963 po to żeby zachować pamięć o Słowińcach. W Klukach Słowińcy już nie mieszkają, a ich potomkowie uznani za niemieckich mieszkańców “ziem odzyskanych”, wysiedlono po wojnie do Niemiec. Pozostało po nich tylko to muzeum na końcu drogi, gdzieś pomiędzy lasami, torfowiskami i jeziorami – pośrodku Słowińskiego Parku Narodowego.

Postawiona w magicznym miejscu, znanym z czasów pogańskich. Rowokół, to wzgórze o wysokości 115 m npm. o niezwykłym, jak na Pomorze, kształcie ściętego stożka. W przeszłości punkt nawigacyjny, święta góra pogan, gościła przez pewien czas kaplicę do której ciągnęły pielgrzymki. Do dzisiaj nie zostały z niej żadne ślady. Wieża jest obiektem służącym ochronie przeciwpożarowej, pomagającym w szybszym wykryciu zagrożenia. Praktycznie widać z niej cały Słowiński Park Narodowy. Platforma widokowa znajduje się na wysokości ponad 20 metrów nad poziomem gruntu.